DENİZ KAPLUMBAĞALARI (Caretta caretta) YAVRU BİREYLERİ DENİZEL YAŞAM ALANIYLA BULUŞTU
DENİZ KAPLUMBAĞALARI (Caretta caretta) YAVRU BİREYLERİ DENİZEL YAŞAM ALANIYLA BULUŞTU
02 Temmuz 2018

Ülkemiz Akdeniz kıyılarında yer alan ve Genel Müdürlüğümüz görev ve sorumluluğu altında bulunan; Patara, Göksu, Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Göcek ve Belek Özel Çevre Koruma Bölgeleri kumsal alanları koruma altındaki iki deniz kaplumbağasına (Caretta caretta ve Chelonia mydas) ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kaplumbağaları Mayıs-Temmuz ayları arası kumsallara çıkarak yumurtalarını bırakmakta, yaklaşık iki aylık kuluçka süresi sonunda yavrular kumsaldaki yuvalarından çıkarak denizel yaşam alanlarına dönmektedirler.

 

2018 yılı üreme periyodunda, Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi kumsal alanında yapılan koruma ve izleme çalışmaları kapsamında 27.06.2018 tarihinde İztuzu kumsalında ilk Caretta caretta yavru bireyleri denizle buluşmuştur. Bu kumsala yönelik şu anki verilerde toplam 398 yuvanın varlığı tespit edilmiştir.

 

Özel Çevre Koruma Bölgelerinde; endemik, nesli tehdit ve tehlike altında olan bir çok bitki ve hayvan türüne yönelik koruma ve izleme çalışmaları ile bu türlere yönelik mevcut tehditlerin ortadan kaldırılması, türlerin rehabilite edilmesi, yaşam alanlarının korunması, halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amaçlı çalışmalar sürekli olarak  yapılmaktadır.