FRİGYA VADİLERİ ÇEVRE MEDENİYET PROJESİ CANLANIYOR
FRİGYA VADİLERİ ÇEVRE MEDENİYET PROJESİ CANLANIYOR
29 Mayıs 2018

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar sınırları içinde bulunan ve Friglerin izlerini taşıyan "Frigya Vadisi"nin doğal değerlerinin ön plana çıkarılarak, yeniden düzenlenmesi için harekete geçildi.

Bu kapsamda, Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan "Frigya Vadileri Doğal Sit Alanları Kapsamında Eylem Planı ve Tasarım Rehberi Projesi" nin ilk etabı olarak; Afyonkarahisar İli, İsçehisar İlçesi, Seydiler Beldesi kapsamında kalan 272 bin m2’lik alanda çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce başlatıldı.

Projeyle, Friglerin MÖ 900-600 arasındaki antik mirasının yer aldığı Frigya Vadisi'nin bütüncül koruma, kullanma dengesi gözetilerek yeniden canlandırılması ve doğal değerlerin ön plana çıkarılacağı düzenlemeler, Tanıtım ofisi, Yürüyüş yolları, Peyzaj düzenlemeleri Tanıtım levhaları, Aydınlatmalar ve günübirlik faaliyetler yapılması amaçlanıyor.

 

"Doğal değerler korunacak"

 

Frigya Vadisi'nin yaklaşık 529 bin 632 hektarlık toplam alanının, 71 adet belirlenen mevcut ve potansiyel doğal sit alanı kapsamında 11 bin 122 hektarlık bölümünde, vadinin doğal özelliği korunarak, Bakanlıkça iyileştirmeler yapılması planlandı.

Etaplar halinde yürütülecek projenin birinci etabı kapsamında Seydiler bölgesinde; Genel Müdürlüğümüz Koruma ve İzleme Dairesi Başkanı Ali Özkır ve beraberinde uzmanlar ile İscehisar Kaymakamı, Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Kültür Müze Müdürü, Orman Bölge Müdürlüğü, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (Frigküm), Seydiler Belediye Başkanı ve yetkililerinin katılımı ile 25.05.2018 tarihinde arazide incelemelerde bulunuldu. Planlanan proje ile ilgili kurumlar arasında fikir alışverişi yapıldı.

Projenin ödeneğinin hazır olması ve başlanılması yörede büyük sevinç ve heyecan yarattı. Projenin 2018 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir.