GENEL MÜDÜRÜMÜZ TEKİNSOY TUZ GÖLÜ ÖÇK BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
20 Temmuz 2017

 Genel Müdürümüz Sayın Kemalettin Cengiz TEKİNSOY “Nesli Tehdit ve Tehlike Altındaki Türlerin Korunması ve İzlenmesi” projesi kapsamında yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Tuz Gölü ÖÇK Bölgesine gitti.

TEKİNSOY, ilk olarak Konya ili Kulu ilçesinde bulunan Düden gölünde ergin flamingo bireylerini gözlemledi. Proje kapsamında yürütülen bilimsel çalışmaları yerinde inceleyerek alanda çalışan ekipten detaylı bilgiler aldı.
 
Genel Müdürümüz, daha sonra Cihanbeyli ilçesi Gölyazı mahallesine geçerek Tuz gölünde bulunan yavru flamingo kolonilerinin sayım çalışmalarına katıldı ve bilgi aldı.
 
TEKİNSOY, flamingoların dünyada en önemli üreme alanlarından biri olan Tuz Gölü ÖÇK Bölgesinde flamingo popülasyonlarının sayısının daha da arttırılması için projelerin devam etmesinin önemini vurguladı.
 
Genel Müdürlüğümüz sorumluluğu altında bulunan Tuz Gölü ÖÇK Bölgesinde üreyen kuş türlerinin korunması ve izlenilmesine yönelik olarak 2016 yılında başlatılan proje ile Türkiye'deki flamingo varlığının devamlılığı için Tuz Gölündeki üreme kolonilerinin korunması,  tehditlerin belirlenmesi, flamingo nüfusunun tespiti, izlenmesi, popülasyonlarının araştırılması çalışmaları devam etmektedir. 
 
 Proje verilerinde; 2016 yılında kuluçkadan çıkan yavru sayısı 9564 olarak tespit edilmiş ve yapılan gözlemlerde bu yavruların gelişim dönemlerini sağlıklı olarak geçirdiği ve yetişkin bireyler olarak doğayla buluştukları görülmüştür. 2017 yılı çalışmaları devam etmektedir.
 
Ayrıca Tuz Gölü ÖÇK Bölgesi; bozkırları, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan “Toy Kuşu”nun ve “Bozkır Kartalı”nın önemli yaşam alanı olup proje kapsamında bu türlerde 2018 yılı koruma ve izleme çalışma programına alınmıştır.