TUZ GÖLÜ'NDE YAVRU FLAMİNGOLARIN YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI
03 Temmuz 2017
Genel Müdürlüğümüz tarafından koruma altında tutulan flamingoların üremek için geldiği Tuz Gölü'nde, yumurtadan çıkan yavruların tuz örtüsü üzerinde başlayan yürüyüşü eşsiz güzellikte görüntüler sunuyor.
 
Genel Müdürlüğümüz nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşların korunması ve izlenmesi amaçlı çalışmaların etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak için faaliyetlerine devam ediyor.
 
Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüzde, kuşların sayı ve durumlarını ortaya koyarak envanter çalışmalarına temel oluşturmak amacıyla, ekosistemin güncel durumu ve bundan kaynaklı sorunların hayvanlar üzerindeki etkisini görmek,
popülasyonlarının araştırılmasında veriler elde etmek için 2016'da yapılan, flamingo türü kuş kolonilerinin sayım çalışmaları 2017'de de sürdürülüyor.
 
On bin çift flamingo kuluçkaya yatıyor
 
Flamingoların en önemli üreme alanından Tuz Gölü'ndeki Özel Çevre Koruma Bölgesi çamur adalarında yılda ortalama on bin çift flamingo kuluçkaya yatarken, Türkiye'deki ve Batı Palearktik'teki (Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'yı içine alan bölge) söz konusu kuşların varlığının devamlılığı için buradaki üreme kolonilerinin korunması büyük önem arz ediyor.
 
Üremek için her yıl olduğu gibi, bu yıl da Tuz Gölü'ne gelen flamingolar ve yavrularının tuz örtüsü üzerindeki yürüyüşleriyle görsel şölen başladı.