Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ OLARAK “4.GELENEKSEL SEVGİ ÇİÇEĞİ TOHUM ATMA TÖRENİ” NE KATILIM SAĞLANDI

16 Ekim 2019
GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ OLARAK “4.GELENEKSEL SEVGİ ÇİÇEĞİ TOHUM ATMA TÖRENİ” NE KATILIM SAĞLANDI

Dünyada sadece Gölbaşı ilçemizde yetişen ve endemik bir tür olan Sevgi Çiçeği’nin çoğalmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen “4. Geleneksel sevgi Çiçeği Tohum Atma Töreni”ne Genel Müdürlüğümüz adına Genel Müdür Yardımcıları M.Alaattin NALCIOĞLU ve Mustafa KOLÇAK, Daire Başkanı Nuri KUNT, Şube Müdürleri Leyla AKDAĞ ve İsmail Hakkı KURTBEYOĞLU katıldı. 

Gölbaşı Belediye Başkanımız Ramazan ŞİMŞEK’in ev sahipliğindeki toplantıya Gölbaşı Kaymakamı Tülay BAYDAR BİLGİHAN, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman YALÇIN, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenciler katıldı.

Genel Müdürlüğümüz koruma alanları içerisinde yer alan Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesine özgü endemik tür olan sevgi çiçeğinin yaşatılmasına yönelik yapılan tohum ekme faaliyeti gerçekleştirildi.

Bu türün önemine yönelik olarak bilinçlendirme ve farkındalığı artırmak için Bakanlığımız tarafından broşürler, pano ve posterler hazırlanarak Gölbaşı’ndaki okullara dağıtıldı.

Doğayı Koruma Birliği kriterleri ve Bern Sözleşmesine göre nesli tükenen ve koruma altında olan bir bitki türü olan Sevgi Çiçeği, Ankara ilimiz Gölbaşı ilçemizde görülmektedir.

Bakanlığımız tarafından türün araştırılması, koruma tedbirlerinin belirlenmesi ve yaşam alanının devamlılığına ilişkin gerekli çalışmalar Gölbaşı Belediyesi ile ortak olarak yapılmış olup, 2016 yılından beri her yıl düzenli olarak yürütülmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır