Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

SALDA GÖLÜ ARAZİ İNCELEME VE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

03 Eylül 2020
SALDA GÖLÜ ARAZİ İNCELEME VE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

     Burdur Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ beraberinde Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali KAHRAMAN, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yatırım Projeler Daire Bşk. Dr. Beyhan OKTAR ve Uzm. İnş. Müh.ve Mimar Alperen KERKÜKLÜ, ilgili kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte, 29.08.2020  Cumartesi günü Burdur Valiliğinde yapılan toplantıda, toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin geniş katılımıyla gerçekleşen “Salda Gölü'nü Koruma ve Kullanım İlkeleri Konulu" toplantıda alınan kararlardan ve Bakanlığımızca (TVKGM) konuya ilişin yürütülen çalışmalardan bahsedilerek yeni yapılacak çalışmalara ilişkin alan çalışması yapmak üzere Salda Gölü çevresinde yerinde incelemede bulunuldu.

     Alan çalışması sırasında Vali Ali ARSLANTAŞ ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali KAHRAMAN'a,  Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Yatırım Projeler Daire Bşk. Dr. Beyhan OKTAR, TOKİ Uygulama Dairesi Başkanı Servet ALTAY, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Uzm. İnş. Müh.ve Mimar Alperen KERKÜKLÜ, Vali Yardımcısı Sedat YILDIRIM, Yeşilova Kaymakam Vekili Mustafa Caner ÇULUKAR, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz ŞENEL, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım ERTİLAV, MAKÜ Fen- Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İskender GÜLLE, Doğa Koruma ve Millî Parklar 6. Bölge Müdürü Mahmut TEMEL, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat ALAÇATLI, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah KILIÇ, Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa KARATAŞ ve Burdur Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nuri YILDIRIM eşlik etti.

     Alan çalışmasına Kayak Merkezi yolundan başlayan heyet, Salda Gölü'nü kuşbakışı olarak gören bu yoldan göl ve çevresinde incelemelerde bulundu. Devamında ise Gölün çevresini gezen heyet toplantıda dile getirilen konularda, alan  incelemesi yaparak, karşılıklı değerlendirmelerde bulunarak yeni yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası belirledi.  

     Sonuç olarak heyetçe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Burdur Valiliği ile birlikte yakın koordinasyon içerisinde, yüksek çevre hassasiyetiyle yürütülen çalışmalarda önceliğin;  Salda Gölü ve çevresinin koruma ve kullanım dengesi içerisinde, doğal halini koruyarak bu eşsiz mirası gelecek kuşaklara en iyi şekilde taşımak olduğu vurgulandı.  

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır