Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Su Samuru Koruma ve İzleme Projesi

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Su Samuru Koruma ve İzleme Projesi

GÖKOVA

ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ

SU SAMURU (Lutra lutra) KORUMA VE İZLEME PROJESİ

 
   
 
Proje Süresi:
Proje Başlama Tarihi: 17.06.2010
Proje Bitiş Tarihi: 16.11.2010 
Proje Yürütücüsü: Pamukkale Bilim Merkezi Derneği Danışmanlık ve Organizasyon İktisadi İşletmesi

Projenin amacı:
Bölgede bulunan tüm ilgi gruplarına biyolojik çeşitlilik ve önemi, ülkemizin biyolojik zenginlikleri, Su samurunun genel tanıtımı, önemi, bölgemizdeki durumu ve koruma çalışmaları, çevre korumanın Ülekemiz için önemi anlatılarak ve farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.

Yapılan çalışmalar:
Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan 7 yerleşim biriminde (Gökova, Akyaka, Akçapınar, Gökçe, Çamlı, Çetibeli ve Karacasöğüt) yerel halka, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır.

      Çalışma hazırlanan poster ve bilgilendirme broşürlerinin önceden ilgili yerleşim birimlerinde asılarak hedef kitlelere duyurulmuştur. Yetkili kişilerle önceden belirlenen toplantı yer ve saatleri Muğla Özel Çevre Koruma Müdürlüğü aracılığı ile bütün ilgili kurum ve makamlara resmi olarak bildirilmiştir.

      Toplantı gün ve saatinde ilgili hedef kitleye bilgisayar sunumu şeklinde görsel olarak sunumlar proje ekibi tarafından yapılmıştır. Hazırlanan sunum, soru ve cevaplardan oluşan yaklaşık bir saat süren bir toplantı şeklinde organize edilmiştir.
 
                            

 

      Hedef kitleye Biyolojik çeşitlilik” kavramı genetik çeşitlilik, tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliği olmak üzere 3 aşamada tanımlandığı örnekler verilerek anlatılmıştır.
 
      Su samurunun genel özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir.

      Farkındalık oluşturma, bölge halkı tarafından bilinmesi bakımından önemli olduğunu düşündüğümüz bu projenin hedefine ulaşmış olduğu ve benzer çalışmaların devam ettirilmesi önerilmiştir.
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır