Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

GÖKOVA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

24 Mart 2020
GÖKOVA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

12.06.1988 tarih ve 88/13019 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) olarak ilan edilmiş, 22.10.2010 tarihinde sınır değişikliği ile alanı genişletilen

Gökova ÖÇK Bölgesi; kara, kıyı ve deniz bileşenlerini barındıran bu nedenle, doğal çeşitlilik açısından zengin olan ve aynı zamanda insan faaliyetlerinin de yoğunlaştığı, doğal kaynakların yönetiminde koruma ilkelerinin uygulanmasının gerekli olduğu bir Bölgedir.

Gökova ÖÇK Bölgesindeki doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel kaynakları, biyolojik çeşitliliği, sualtı - su üstü canlı - cansız varlıkları korumak ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılarak, Bölgenin sosyo-ekonomik gelişmesini koruma kullanma dengesini kurarak sağlamak ve doğa koruma bilincini artırmak amacıyla, Bölgenin yönetim planının hazırlanması gerekliliği ortaya çıkmış ve söz konusu çalışma 2018-2019 yılları arasında yürütülmüştür.

Süreci etkin yönetmek için bölgede yetki ve sorumluluk sahibi olan kamu kurum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı hazırlanmış ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğümüzce onaylanmıştır.

Tüm bu çalışmalar sonucunda Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planında, 5 ideal hedef, 12 uygulama hedefi ve uygulama hedeflerine ulaştıracak 73 faaliyet yer almaktadır.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planının Bölge için faydalı olmasını diler, çalışmada emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunarız.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır