Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

KIZILIRMAK DELTASI DOĞAL SİT ALANI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

10 Aralik 2019
KIZILIRMAK DELTASI DOĞAL SİT ALANI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Kızılırmak Deltası Türkiye'nin UNESCO Dünya Doğal Miras Alanı adayı olup, Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti 13 Nisan 2016 tarihinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne Doğal Alan olarak dahil edildi. Evrensel doğal değerlerimizin dünyaya tanıtılması ve korunmaları için uluslararası kaynaklardan da yararlanılarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılması amacıyla Deltanın daimi listeye girebilmesi için gerekli çalışmalar Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda devam etmektedir.

UNESCO sürecinin yürütülmesi ve Kızılırmak Deltası’nın etkin bir şekilde yönetiminin sağlanması amacıyla; Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Alan Başkanlığı ve alanda sorumlulukları bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının yer aldığı danışma kurulu, eşgüdüm ve denetleme kurulu, denetim birimi faaliyete geçirildi.

Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Alan Başkanlığı organizasyon yapısında bulunan eşgüdüm ve denetleme kurulunun 2019 yılı olağan toplantısı 03/12/2019 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı toplantı salonunda yapıldı.

 Ayrıca, Bakanlığımız öncülüğünde, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediyeleri, diğer kamu kurumları ve yörede yaşayanlarla yapılan istişare toplantılarında, UNESCO süreci ve yapılacak çalışmalar konusunda bilgilendirme yapıldı. Toplantılarda, tüm paydaşların UNESCO sürecine tam destekleri ile uyumlu ve koordineli çalışma niyetleri teyit edildi.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır