Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma
Genel Müdürlüğü

PAMUKKALE ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

16 Mart 2020
PAMUKKALE ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

22.10.1990 tarih ve 90/1117 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen Pamukkale ÖÇK Bölgesi; kendine has doğal yapısı ve içerisindeki tarihi kültürel değerler bakımından zengin olan ve bu özellikleriyle yoğun insan faaliyetlerinin baskısına maruz olan bir alandır. Bölgenin doğal kaynaklarını korumak ve sosyo-ekonomik gelişmesini koruma kullanma dengesini kurarak sağlamak üzere 2018-2019 yılları arasında yönetim planı çalışması yürütülmüştür.

Süreci etkin yönetmek için bölgede yetki ve sorumluluk sahibi olan kamu kurum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı hazırlanmış ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğümüzce onaylanmıştır.

Tüm bu çalışmalar sonucunda Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planında, 4 ideal hedef, 15 uygulama hedefi ve uygulama hedeflerine ulaştıracak 42 faaliyet yer almaktadır.

Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planının Bölge için faydalı olmasını diler, çalışmada emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunarız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır